środa, 19 października 2011

3. Wyprawka dla Maluszka- wózek

Dzisiaj chciałabym poruszyć kolejną bardzo ważną kwestię- wybór wózka dla naszego Skarba.


Na rynku jest tyle wózków, że można się pogubić. Na co zwrócić uwagę, gdy wszystkie różnią się od siebie wzorem, ilością kółek, ceną, sposobem rozkładania, itp.? Przede wszystkim, jak zwykle- radzę kierować się przede wszystkim wygodą, komfortem i przede wszystkim wpływem na kręgosłupek i bezpieczeństwo Dziecka a dopiero na szarym końcu kolorem, czy wzorem.
Wiele wózeczków jest trendy ale również wiele z nich ma wady, które dopiero w trakcie użytkowania wychodzą na jaw. Aspekt pierwszy: na początku nasz Maluszek, przez przynajmniej kilka miesięcy, będzie podróżował w gondoli. Na co zwrócić uwagę? materacyk- powinien być wykonany z dobrych materiałów, nie powinien być podatny na odkształcenia. Warto też wziąć pod uwagę to, że jeśli Dziecko urodziło się w lecie, to nie ma problemu z "przestrzenią" wewnątrz. Problem pojawia się natomiast wtedy, kiedy w zimie musimy założyć kombinezon, włożyć do środka śpiworek i kocyk. Dlatego też warto wybrać taki, który posiada szerszą gondolkę, żeby Dziecko czuło się komfortowo i wygodnie. Zwróćcie również uwagę na wagę- niekiedy się o tym zapomina, jednak dla młodej mamy jest to bardzo ważna kwestia. Zdaży się zapewne nieraz, że będzie trzeba gdzieś przenieść gondolkę z Dzieckiem i wtedy docenia się niską wagę tego sprzętu. Jeżeli chodzi o stelaż, tutaj również ważna jest waga. Szukajcie, porównujcie i znajdźcie lekki. W naszym przypadku było tak, że byliśmy zmuszeni radzić sobie z wynoszeniem wózka na drugie piętro, więc uwierzcie- wiem co mówię;) Jeżeli zakładacie wożenie wózka w samochodzie, musi się go łatwo i wygodnie składać. Jeżeli nie mamy samochodu typu kombi, musimy pamiętać, że musi się zmieścić do bagażnika a żeby się zmieścić najczęściej konieczne jest odkręcenie kółek-bardzo ważna kwestia. Kółka powinny się łatwo i wygodnie dawać wyciągnąć i założyć. Najlepiej bez żadnych kluczy, śrubek, itp. Sam stelarz powinien składać się do jak najmniejszych rozmiarów. Warto poczytać na ten temat przy wybranym modelu na stronie producenta. Tam zawsze podaje się wymiary wózeczka po rozłożeniu i po złożeniu. Ważną kwestią jest również torba na zakupy i drobne rzeczy, które są niezbędne w trakcie spacerowania (chusteczki, buteleczka, w późniejszym czasie zabawka, przekąska, pieluszka, itp). Uwierzcie, duża torba naprawdę się przydaje. Lepiej wcześniej o tym pomyśleć niż potem użerać się z dyndającymi przy rączce reklamówkami. W kwestii rączki- dobrze, gdy jest regulowana. Można wtedy ustawić ją adekwatnie do wzrostu.
Wracając jeszcze do kółek- osobiście polecam kółka pompowane. Są miękkie, dobrze amortyzują, lepiej poruszają się po śniegu. Tylko ile ich ma być...? i tu pojawia się problem. Z doświadczenia powiem: 3! Lepiej się prowadzi na nierównym terenie niż wózek z czterema kołami i to samo ma się do "ruchomości"- w niczym nie przeszkadza fakt, że przednie kółko się nie rusza a uwierzcie- wręcz pomaga!
Przy wyborze wózka kierowaliśmy się wszystkimi kwestiami, które wymieniłam powyżej. Po wielu analizach różnorakich artykułów na ten temat, zedcydowaliśmy się na wózek Xlander. Zdjęcie powyżej. Ważne dla mnie było również to, żeby w komplecie był fotelik mocowany na stelażu (przydatna kwestia np. na zakupach, gdy dziecko uśnie w samochodzie).
Kilka słów na temat wózka. Służy mi do dziś. Nie zawiódł mnie jeśli chodzi o jakość. Bardzo dobre materiały, solidnie wykonany, wygodny, bezpieczny. Wspominałam o torbie na zakupy- tutaj, na dole jest trójkątna torba na zamek, która jest idealna, żeby powrzucać do niej drobne rzeczy. Na rączce znajdują się dwa uchwyty mocujące na torbę przenośną, ktorą można tam zawiesić- super sprawa. Jest jeszcze miejsce przy opcji spacerowej za pleckami dziecka. Kółka- REWELACJA! Znakomicie się prowadzi w śniegu, deszczu, po kamieniach, trawie, nie ma żadnego problemu. Są duże i mają charakterystyczny kształt- są skierowane do środka, co widać na zdjęciu. Nie jest to przypadkowe mocowanie. Jest to wózek dla osób, które uprawiają jogging z wózkiem;) Kółka są gwarancją stabilności w każdych warunkach. Na rączce znajduje się hamulec, który jest bardzo przydatny przy zjeżdżaniu z górki (np. ze zjazdu dla wózków po schodach) i dzwonek, który jest jak dla mnie tylko gadżetem. Ogólnie wózek jest bardzo stabilny, lekki, super się składa- wyjmuje się kółka boczne, pociąga za jeden element i wózek jest złożony. Gondolka w tym modelu jest szeroka, wygodna. Dodatkowo, gdy się dobrze poszuka można znaleźć cały zestaw 3w1 (gondola, spacerówka i fotelik) z różnymi dodatkami, jak np. osłona przeciwdeszczowa, moskitiera, uchwyt na kubeczek, śpiworek, itp. Materiał, z którego jest wykonana gondolka i spacerówka jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Gondolę oceniam 10/10- nie mam zastrzeżeń, stelaż tak samo- nie mam do czego się przyczepić. Jeżeli chodzi o wersję spacerową-składa się w około 30sekund. Posiada kilkustopniowe pasy bezpieczeństwa. Wolałabym, żeby uchwyt z przodu, dla dziecka, był niżej, ponieważ nie pełni tak naprawdę żadnej funkcji. Oceniam 9/10, żeby nie było zbyt idealnie;) ogolnie, naprawdę wózek godny polecenia dla wszystkich, którzy lubią dłuuugie wycieczki;)
Cena?nie jest źle. Można znaleźć niekiedy cały zestaw za 1300zł. WARTO!
Miałam do czynienia  z innymi wózkami i śmiało mogę powiedzieć, że ten jest najlepszy.
PAMIĘTAJCIE: bez względu na to, na jaki model się zdecydujecie zawsze zwracajcie uwagę na atesty bezpieczeństwa!!Wart również poczytać wcześniej opinie o nim i fora, gdzie użytkownicy mogą przekazać Wam wiele cennych informacji na temat jego użytkowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz